Nerki – cisi zabójcy

Są trzy narządy, które oczyszczają nasz organizm z odpadów metabolicznych – nerki, wątroba i płuca. Gdy któryś z tych narządów nie działa, to żadna herbatka detoksykacyjna nie pomoże.

Chorujące nerki nie bolą i nie dają wyraźnie niepokojących objawów przez miesiące, czasami nawet lata, jak w przypadku mojej córki. Dlatego tak pasuje do nich to porównanie – cisi zabójcy. Pierwsza rzecz, którą usłyszałam od nefrologa mojego dziecka i która naprawdę zwaliła mnie z nóg. Nie będzie Pani wiedzieć, kiedy funkcja nerki Pani dziecka się pogorszy”.

Zanim lekarze doszli do tego, że działa tylko jedna nerka Perły, trochę czasu upłynęło. Dokładnie przez rok od jej urodzenia, słyszałam od lekarza, że miąższ nerek wygląda na solidny i zawsze mówił, że nerki działają, nie jedna nerka. Na USG nie było widać aż tak wielu torbieli, więc chciałam wierzyć, że to łagodna forma choroby. To jest łagodna forma dysplazji torbielowatej nerek. Perły nerka filtruje krew i nie ma białka w moczu!

Przypadek spowodował, że zaraz po urodzeniu mojej córki, ktoś się zorientował, że jej nerki albo serce nie dziłają, jak trzeba. Gdy Perła była leczona na żółtaczkę poporodową, jedna z młodych pielęgniarek spytała się mnie: Czy może zbadać jej ciśnienie? To nie była normalna procedura dla noworodków. Dziewczyna była w trakcie stażu. Na nasze szczęscie umieściła tą informacje w karcie pacjenta i według protokołu, od tej pory, co trzy godziny musieli sprawdzać jej ciśnienie i zdiagnozować przyczynę. Takie szczęście.

Choroby nerek nie widać. Ale może pora, żeby na polskich ulicach zaczęły pojawiać się takie billbordy. Ryan ma żonę i psa, a co najważniejsze, chce żyć. Polskie prawo musi się zmienić i warto o to walczyć.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s